Віталій Бондаренко
Саркофаг Ярослава Мудрого нащадки відкривали та закривали як холодильник, ніби сподіваючись на те, що князь повернеться. Радянська влада останній раз робила це 1964 року. А 2009 року саркофаг відкрили знову, і виявилось, що князь зник. А от іншому монарху Європи, імператору Фрідріху ІІІ, пощастило більше — він і досі там, де був похований. Хоча вчені побоювалися, що його саркофаг порожній.
NOTA BENE: Фрідріх ІІІ (1415–1493). З 1424 року — герцог Штирії. З 1440 року — Король Німеччини. З 1452 року — Імператор Священної Римської імперії. Під час свого правління був сконцентрований на об’єднанні спадкових Габсбурзьких земель. Заклав основи для подальшої влади Габсбургів. Фрідріх був готовий до своєї поховальної церемонії за 30 років до смерті — скульптор Ніколаус Герхардт почав робити саркофаг ще 1463 року. Але імператору і після смерті довелося зачекати, щоб спочити у цій домовині. Його спочатку поховали у простому склепі Собору Святого Стефана у Відні. Тільки 1513 року роботи над масивним саркофагом закінчилися. Відкрити його, не зруйнувавши, майже неможливо.
1969 року група небайдужих вчених провела секретну операцію. У домовині Фрідріха ІІІ було зроблено отвір, через який науковці провели комплекс досліджень і зрозуміли, що могила не порожня. Дослідження тогочасними металодетекторами показало чималий вміст металів у похованні. Ці висновки заспокоїли вчених, але лише на 50 років.
2013 року команда археологів, на чолі із Вольфгангом Нойбауером знову взялася досліджувати вміст саркофагу. За допомогою мікрокамер та ендоскопів через зроблений раніше отвір їм вдалось зазирнути всередину. Попередні результати досліджень опублікували лише в листопаді 2019 року.
«Це дійсно вражає, нам вдалось зазирнути в минуле. У нас було таке ж відчуття, як у Говарда Картера, який щойно відкрив гробницю Тутанхамона у Єгипті», — каже член команди, куратор середньовічного мистецтва Франц Кірхвегер.
На фотографіях із дослідження можна побачити останки Фрідріха ІІІ. Воно вкрите оксамитовою тканиною із золотими візерунками, голова імператора лежить на подушці, гаптованій золотими нитками. Спеціально для поховання було виготовлено символи влади — скіпетр і державу. Домовина всередині обставлена позолоченими пластинами, на яких, ймовірно, записано всі досягнення імператора. Також вчені побачили срібну чи позолочену корону, яку виготовлено за складною для свого часу технологією.
Цю корону Фрідріх ІІІ отримав від Папи Римського Миколая V під час коронації 1452 року, ставши останнім імператором, якого було короновано в Римі за старими традиціями. Його син Максиміліан I не зміг потрапити до Папи на коронацію через чвари з Венецією. Після цього правителі Священної Римської імперії взагалі відмовились від такої процедури. Часткове виключення — Карл V, який до 1530 року сидів на троні більше декади, але принципово хотів отримати корону ще й з рук понтифіка.
Статтю оприлюднено на сайті WAS: https://was.media/microformats/skarbi-fridriha-iii/