Історія

Війська Австро-Угорщини на Західному фронті під час Першої світової війни

Війська Австро-Угорщини на Західному фронті під час Першої світової війни були частиною військової підтримки Німецької імперії та брали участь у бойових діях у Бельгії та Франції. Полная запись…

Залізний лицар — старовинний символ патріотизму і волонтерства

Історія «Лицаря в зброї« (тобто в обладунках) почалась у 1915 році зі встановлення у Відні дерев’яної скульптури для забивання в неї цвяхів. Кожен охочий в залежності від внесеної суми міг забити залізний чи срібний цвях у фігуру і через деякий час дерев’яна скульптура стала залізним пам’ятником. Полная запись…

Перший єврей, який загинув за Україну

Юрій Юзич

Давно мене зацікавила ось ця світлина із одного видання про УГА з підписом: «Українські Січові Стрільці ховають свого побратима по зброї, жида, Ю. Литвака». Хто цей стрілець-доброволець, а також коли і де його похоронили досі було загадкою. Припускав, що це сталось десь у 1919 році, коли 1-ша бригада УСС воювала в складі УГА. Полная запись…

Звільнення Львова від російських загарбників у червні 1915 року

Остап Козак

Після більше ніж півроку невдач у травні 1915 року союзним австро-угорсько-німецьким військам вдалося перехопити стратегічну ініціативу на Східному фронті й організувати масштабну наступальну операцію. Розпочалась вона під лемківським містечком Горлиці (так званий «Горлицький прорив») і завершилась визволенням з-під російської окупації значної частини Галичини, включно із містом Львів. У результаті цього несподіваного удару російська армія остаточно втратила надію на утримання лінії фронту по річках Сян і Дністер та змушена була розпочати поспішний відхід, який згодом історики назвуть «Великим відступом». Полная запись…

Звільнення міста Стрий у кінці травня 1915 року

Остап Козак

Після успішного «Горлицького прориву» у травні 1915 року австро-німецькі союзні війська впевнено наступали на схід, відвойовуючи у росіян усе більші терени Галичини. У цей час «Німецька імператорська Південна армія» під командуванням генерала піхоти Олександра фон Лінзінгена, відкинула ворога від гір Карпат і націлилась на захоплення Дрогобицько-Бориславського нафтового району. До складу «Південної армії» входили два німецькі армійські корпуси генералів фон Ботмера та Герока, а також два австро-угорські корпуси генералів Шурмая та Гофмана. Протистояла їм російська 11-а армія (командувач генерал Щербачов). Полная запись…

Нові подробиці одного скандального самогубства

Інга Ваннер

У 1889 році кронпринц Австрії Рудольф та його кохана скоїли подвійне самогубство. Виявлені прощальні листи дівчини пролили світло на подію, що огорнута легендами. Полная запись…

Вбиті королі

Олексій Чередніченко

Філіпп Швабський

З якою метою найвеличніший наш Роман Мстиславич вирушив у свій останній похід? Давньоруські й польські джерела подають його як «розборку» між русичами й поляками. Полная запись…

Фельдмаршал Карл Йозеф Батьяні (1697–1772)

Karl Josef Batthyány

Карл Йозеф народився 28 квітня 1697 року в замку Рехніц (Rechnitz), що тоді входив до Королівства Угорщини, а зараз належить Австрії. Він походив зі старого та поширеного угорського магнатського роду Батьяні, який був одним із найважливіших шляхетних родів Габсбурзької монархії. Полная запись…

Фельдмаршал Карл Філіп цу Шварценберг (1771–1820)

Karl Philipp zu Schwarzenberg

15 квітня 1771 року у Відні у родині князя Йоганна Непомуцького фон Шварценберга та його дружини Марії Елеонори, уродженої графині цу Еттінген-Валлерштайн народився Карл Філіп цу Шварценберг, майбутній австрійський воєначальник. Великий дворянський рід Шварценбергів походив з Південної Чехії. Полная запись…

Завершення третього етапу вступу німецьких військ в Україну (кінець березня — початок травня 1918 року)

Михайло СЛОБОДЯНЮК
кандидат історичних наук, науковий співробітник центру українських військових традицій і патріотичного виховання НДІУ

Ця стаття закінчує цикл публікацій автора, присвячених першому та другому етапам вступу німецьких та австро-угорських військ в Україну в лютому–травні 1918 року.

[214] Після закріплення за німецькими військами Полтави, Бахмача, Сум та взяття Катеринослава на початку квітня 1918 року основним напрямком діяльності Групи армій Айхгорна стало захоплення Донбасу, Криму та встановлення контролю на Чорноморському та Азовському узбережжях України. Полная запись…

1 2 3 ... следущая › последняя »