Війська Австро-Угорщини на Західному фронті під час Першої світової війни були частиною військової підтримки Німецької імперії та брали участь у бойових діях у Бельгії та Франції. Хоча частка підрозділів австро-угорської армії в операціях на Західному фронті між 1914 і 1918 роками була не надто великою, цей аспект залишався мало вивченим. Загалом можна виділити три етапи участі австро-угорських підрозділів на Західному фронті:
Історія
Літо 1914 року
На прохання німецького Генштабу два підрозділи важкої артилерії австро-угорської армії з 21 серпня 1914 року були переведені до Бельгії.
Ці два австро-угорські напівбатальйони «Краків» і «Герц-Віппах», оснащені по дві батареї важких моторизованих 30,5-см мортир Skoda, спочатку брали участь до 25 серпня 1914 року в знищенні окремих фортець бельгійських укріплень Намуру (Namur) та до 9 жовтня 1914 року в облозі Антверпена. Цікаво, що це сталося ще за тиждень до оголошення Австро-Угорщиною війни Бельгії 28 серпня 1914 року.
Один напівбатальйон складався з 3-ї та 4-ї батарей австро-угорського фортечного артилерійського полку спільного війська № 2 у Кракові (k.u.k. Festungsartillerieregiments Nr. 2 Krakau), а інший — з 7-ї та 8-ї батарей фортечного артилерійського полку спільного війська № 8 у Герці (k.u.k. Festungsartillerieregiments Nr. 8 Görz).
Після короткочасного використання цих артилерійських батарей на фронті під Іпром, в районі північного заходу від Вердена та західніше Меца, батареї повернулися до австро-угорських військ у березні та травні 1915 року та були використані на трьох фронтах.
Весна 1918 року
У лютому 1918 року підрозділи австро-угорської артилерії знову були переведені для підтримки різних німецьких армій на Західному фронті. Це були австро-угорські важкі артилерійські полки спільного війська (k.u.k. Schweren Feldartillerieregimenter) № 25, 59 і 206, а також важкі артилерійські полки австрійського ландверу (k.k. Schweren Feldartillerieregimenter) № 45 і 54. Додатково була направлена батарея з важкого артилерійського полку спільного війська № 2 (k.u.k. Schweren Feldartillerieregiments Nr. 2) та батарея з важкого артилерійського полку спільного війська № 6 (k.u.k. Schweren Artillerieregiments Nr. 6), озброєна 38-см гаубицями. Однак зростаючі проблеми з постачанням боєприпасів призвели до поступового повернення деяких підрозділів до Австро-Угорщини після початкової фази Великої битви у Франції.
Літо 1918 року
З 4 червня 1918 року, за наполяганням німецького верховного командування, австро-угорський XVIII корпус (k.u.k. XVIII. Korps) під командуванням фельдмаршала-лейтенанта Людвіга Ґойґінґера (Feldmarschallleutnant Ludwig Goiginger) був переведений до німецької армії на Західний фронт. Він складався з чотирьох дивізій:
- 1-ша піхотна дивізія спільного війська (k.u.k. 1. Infanteriedivision),
- 35-та піхотна дивізія спільного війська (k.u.k. 35. Infanteriedivision),
- 37-ма піхотна дивізія угорського гонведу (k.u. 37. Infanteriedivision)
- 106-та піхотна дивізія австрійського ландштурму (k.k. 106. Landsturmdivision).
- Крім того, були переведені артилерійські формування, повітряні розвідувальні підрозділи та 15.000 російських військовополонених для виконання різноманітних робіт.
На початку дивізії мали бути спрямовані до району Вердена для ознайомлення з особливостями Західного фронту. Для цього їх озброїли по 200 трофейних легких британських кулеметів типу Льюїс на дивізію. Логістичну базу розташували в австро-угорській штаб-квартирі на заході Бельгії в Арлоні.
Цікаво, що влітку 1918 року, на відміну від двоєдиної монархії, значні національні напруження в австро-угорській армії на Західному фронті майже не проявлялися.
Хоча спочатку, після прибуття 1-ї та 35-ї піхотних дивізій на фронт, ситуація залишалася відносно спокійною, 12 вересня розпочався великий американо-французький наступ на фронті під Сент-Мієль (St. Mihiel). 35-та піхотна дивізія, що діяла в межах німецької армійської групи C, зазнала дуже великих втрат — близько 3300 осіб.
Осінь 1918 року
Величезна матеріальна перевага Антанти мала б показати себе в подальших боях 8–11 жовтня на ділянці Орн (Orne). Тут війська австро-угорського XVIII корпусу, які тепер підпорядковувалися німецькій армійській групі Маас-Ост (Maas Ost), вступили в найжорстокіші бої з американськими військами. Хоча разом з німецькими підрозділами вдалося запобігти повному прориву союзних сил, підсумки для австро-угорських військ виявилися вкрай сумними. Після тимчасового завершення боїв стало зрозуміло, що при подальших атаках Антанти такого масштабу, які супроводжувалися б великими втратами, від військ майже нічого не залишиться. Втрати 1-ї піхотної з 1 по 13 жовтня склали понад 5000 осіб — це більше 55% від чисельності на початку боїв. Наприкінці жовтня 1918 року в дивізії залишилося лише 2700 бійців. Через кілька днів майже 400 солдатів, отруєних газами, було евакуйовано з фронту.
У складі 106-ї дивізії ландштурму воювали лише підрозділ 25-го піхотного полку ландштурму (k.k. Landsturminfanterieregiment Nr. 25), підпорядкований німецькій 7-й резервній дивізії, та 106-та штурмова сотня (k.k. Sturmbataillon Nr. 106), які до середини жовтня вели бої з американськими підрозділами.
37-ма піхотна дивізія гоноведу була перекинута на початку вересня в район на південь від Страсбурга та підпорядкована німецькій армійській групі герцога Альбрехта. Однак вона більше не брала участі в боях, а використовувалася в основному для будівництва оборонних позицій.
Точно через вісім днів після вимоги Людендорфа направити ще чотири австро-угорські дивізії на Західний фронт, 24 жовтня розпочалася союзницька наступальна операція на П’яві на Італійському фронті. Тому в перший тиждень листопада, враховуючи критичну ситуацію на фронтах Австро-Угорщини, перші підрозділи австро-угорських військ на Західному фронті були підготовлені до відведення.
Командування корпусом було переведене 3 листопада в Арлон, а 10 листопада — в Діденгофен (Diedenhofen) у Франції. Австро-угорські дивізії були швидко виведені з фронту і до 10 листопада зібрані на південний захід від Діденгофена. Тут уже відбувся внутрішній поділ у дивізіях по національностям на різні транспортні колони, щоб повернути солдатів до їх тепер уже незалежних національних держав. Тільки 37-ма піхотна дивізія гонведу, що була розташована окремо від інших дивізій, була відведена по залізниці до Угорщини вже до 16 листопада.
Спочатку підрозділи вирушили в зворотний марш до Рейну пішки. Між 18 і 25 листопада командування корпусом та три залишкові дивізії досягли району Карлсруе-Гермерсгайм. Через абсолютно незадовільну ситуацію з транспортом зворотний марш продовжувався пішки, здебільшого з дотриманням військової дисципліни, до 27 листопада до Неккару (Neckar) в районі Гайльбронну (Heilbronn). У наступні два дні, зрештою, вдалося організувати повернення додому за допомогою залізниці. До вечора 29 листопада останні австро-угорські війська, де-факто вже неіснуючої армії Австро-Угорщини, покинули територію Німеччини.
Підсумовуючи, можна сказати, що участь австро-угорських військ на Західному фронті не мала тривалого впливу на перебіг боїв. Вони змогли лише незначно затримати союзницький наступ.
Втрати австро-угорських військ на Західному фронті в 1918 році протягом майже двох місяців бойових дій склали 779 загиблих, 2139 поранених, 5403 полонених і зниклих безвісти, а також 10.974 хворих.
Склад XVIII корпусу на 15 жовтня 1918 року
Командування XVIII корпусом (k.u.k. XVIII. Korpskommando)
- Командувач: фельдмаршал-лейтенант Людвіґ Ґойґінґер (Feldmarschalleutnant Ludwig Goiginger)
- Корпус підпорядковувався німецькій групі армій «Ґальвіц» (Heeresgruppe Gallwitz) і займав сектор Орн (Abschnitt Ornes) поблизу Вердена.
106-та дивізія австрійського ландштурму (k.k. 106. Landsturmdivision)
- Командувач: фельдмаршал-лейтенант Карл Кратки (Feldmarschalleutnant Karl Kratky)
- Дивізія воювала на ділянці Орн поблизу Вердена.
- штаб дивізії (k.k. Divisionsstab)
- 106-й штурмовий батальйон австрійського ландверу (k.k. Sturmbataillon Nr. 106)
- 20-та піхотна бригада австрійського ландштурму (k.k. 20. Landsturminfanteriebrigade)
- 31-й піхотний полк австрійського ландштурму (k.k. Landsturminfanterieregiment Nr. 31)
- 32-й піхотний полк австрійського ландштурму (k.k. Landsturminfanterieregiment Nr. 32)
- 211-та піхотна бригада австрійського ландштурму (k.k. 211. Landsturminfanteriebrigade)
- 6-й піхотний полк австрійського ландштурму (k.k. Landsturminfanterieregiment Nr. 6)
- 25-й піхотний полк австрійського ландштурму (k.k. Landsturminfanterieregiment Nr. 25)
- резервний ескадрон 1-го уланського полку спільного війська (Reserveschwadron des k.u.k. Ulanenregiments Nr. 1)
- 4-та батарея 206-го полку польової артилерії спільного війська (4. Batterie des k.u.k Feldartillerieregiments Nr. 206)
- 6-та батарея 306-го полку польової артилерії спільного війська (6. Batterie des k.u.k. Feldartillerieregiments Nr. 306)
- 2-га сотня 16-го саперного батальйону спільного війська (2. Kompanie des k.u.k. Sappeurbataillons Nr. 16)
1-ша піхотна дивізія спільного війська (k.u.k. 1. Infanteriedivision)
- Командувач: фельдмаршал-лейтенант Йозеф Метцеґер (Feldmarschalleutnant Joseph Metzger)
- Дивізія була розгорнута в складі німецького V Резервного корпусу та воювала в підрозділі Брабант (Unterabschnitt Brabant) поблизу Вердена.
- штаб дивізії (k.u.k. Divisionsstab)
- 1-й штурмовий батальйон (k.u.k. Sturmbataillon Nr. 1)
- 1-ша піхотна бригада спільного війська (k.u.k. 1. Infanteriebrigade)
- 5-й піхотний полк спільного війська (k.u.k. Infanterieregiment Nr. 5)
- 61-й піхотний полк спільного війська (k.u.k. Infanterieregiment Nr. 61)
- 2-га піхотна бригада спільного війська (k.u.k. 2. Infanteriebrigade)
- 112-й піхотний полк спільного війська (k.u.k. Infanterieregiment Nr. 112)
- 17-й батальйон польових єгерів спільного війська (k.u.k. Feldjägerbataillon Nr. 17)
- 25-й батальйон польових єгерів спільного війська (k.u.k. Feldjägerbataillon Nr. 25)
- 31-й батальйон польових єгерів спільного війська (k.u.k. Feldjägerbataillon Nr. 31)
- 2-й ескадрон 10-го гусарського полку угорського гонведу (2. Schwadron des k.u. Honvédhusarenregiments Nr. 10)
- 1-ша бригада польової артилерії спільного війська (k.u.k. 1. Feldartilleriebrigade)
- 1-й полк польової артилерії спільного війська (k.u.k. Feldartillerieregiment Nr. 1)
- 101-й полк польової артилерії спільного війська (k.u.k. Feldartillerieregiment Nr. 101)
- 1-й важкий полк польової артилерії спільного війська (k.u.k. Schweres Feldartillerieregiment Nr. 1)
- 1-й гірський артилерійський підрозділ спільного війська (k.u.k. Gebirgsartillerieabteilung Nr. 1)
- 1-й саперний батальйон спільного війська (k.u.k. Sappeurbataillon Nr. 1)
- 13-а повітроплавна сотня спільного війська (k.u.k. Ballonkompanie Nr. 13)
35-та піхотна дивізія спільного війська (k.u.k. 35. Infanteriedivision)
- Командувач: фельдмаршал-лейтенант Ойген фон Подгорянський (Feldmarschalleutnant Eugen von Podhoránszky)
- Дивізія була приписана до «Армійського відділу Ц» (Armee-Abteilung C) німецької армії та воювала під Комбрешехе (Combreshöhe).
- штаб дивізії (k.u.k. Divisionsstab)
- 35-й штурмовий батальйон (k.u.k. Sturmbataillon Nr. 35)
- 69-та піхотна бригада спільного війська (k.u.k. 69. Infanteriebrigade)
- 62-й піхотний полк спільного війська (k.u.k. Infanterieregiment Nr. 62)
- 64-й піхотний полк спільного війська (k.u.k. Infanterieregiment Nr. 64)
- 70-та піхотна бригада спільного війська (k.u.k. 70. Infanteriebrigade)
- 51-й піхотний полк спільного війська (k.u.k. Infanterieregiment Nr. 51)
- 63-й піхотний полк спільного війська (k.u.k. Infanterieregiment Nr. 63)
- 6-й ескадрон 4-го гусарського полку угорського гонведу (6. Schwadron des k.u. Honvédhusarenregiments Nr. 4)
- 35-та бригада польової артилерії спільного війська (k.u.k. 35. Feldartilleriebrigade)
- 1-ша — 5-та батареї 35-го полку польової артилерії спільного війська (1. bis 5. Batterie des k.u.k. Feldartillerieregiments Nr. 35)
- 135-й полк польової артилерії спільного війська (k.u.k. Feldartillerieregiment Nr. 135)
- 35-й важкий полк польової артилерії спільного війська (k.u.k. Schweres Feldartillerieregiment Nr. 35)
- 35-й гірський артилерійський підрозділ спільного війська (k.u.k. Gebirgsartillerieabteilung Nr. 35)
- 3-тя мінометна батарея 1-го важкого артилерійського полку спільного війська (3. Minenwerferbatterie des k.u.k. Schweren Artillerieregiments Nr. 1)
- 35-й саперний батальйон спільного війська (k.u.k. Sappeurbataillon Nr. 35)
- 27-а повітроплавна сотня спільного війська (k.u.k. Ballonkompanie Nr. 27)
37-ма піхотна дивізія угорського гонведу (k.u. 37. Honvédinfanteriedivsion)
- Командувач: фельдмаршал-лейтенант Йоган Габер (Feldmarschalleutnant Johann Haber)
- Дивізія була розгорнута в складі німецької Групи армій герцога Альбрехта Вюртемберзького (Heeresgruppe Herzog Albrecht von Württemberg) в Ельзасі.
- штаб дивізії (k.u. Divisionsstab)
- 37-й штурмовий батальйон (k.u. Sturmbataillon Nr. 37)
- 73-тя піхотна бригада угорського гонведу (k.u. 73. Honvédinfanteriebrigade)
- 13-й піхотний полк угорського гонведу (k.u. Honvédinfanterieregiment Nr. 13)
- 18-й піхотний полк угорського гонведу (k.u. Honvédinfanterieregiment Nr. 18)
- 74-та піхотна бригада угорського гонведу (k.u.k. 74. Infanteriebrigade)
- 14-й піхотний полк угорського гонведу (k.u. Honvédinfanterieregiment Nr. 14)
- 15-й піхотний полк угорського гонведу (k.u. Honvédinfanterieregiment Nr. 15)
- 5-й ескадрон 4-го гусарського полку спільного війська (5. Schwadron des k.u.k. Husarenregiments Nr. 4)
- 37-ма бригада польової артилерії угорського гонведу (k.u. 37. Feldartilleriebrigade)
- 6-та батарея 37-го артилерійського полку угорського гонведу (6. Batterie des k.u. Honvédfeldartillerieregiments Nr. 37)
- 137-й полк польової артилерії угорського гонведу (k.u. Honvédfeldartillerieregiment Nr. 137)
- 37-й гірський артилерійський підрозділ угорського гонведу (k.u. Honvédgebirgsartillerieabteilung Nr. 37)
- 1-ша сотня 37-го саперного батальйону спільного війська (1. Kompanie des k.u.k. Sappeurbataillons Nr. 37)
Командування IX корпусу (k.u.k. IX. Korpskommando)
- Командувач: фельдмаршал-лейтенант Йозеф Шнайдер фон Манс-Ау (Feldmarschalleutnant Joseph Schneider Edler von Manns-Au)
- Корпус був у стадії формування в Страсбурзі.
Етапна станція «Захід» (k.u.k. Etappenstelle West)
- Командувач: полковник Едмунд фон Валерштейн (Oberst Edmund Ritter von Wallerstein)
Окремі підрозділи австро-угорського війська, прикомандировані до німецької армії
- 11-й важкий полк польової артилерії спільного війська (k.u.k. Schweres Feldartillerieregiment Nr. 11)
- 54-й важкий полк польової артилерії австрійського ландверу (k.k. Schweres Feldartillerieregiment Nr. 54)
- 59-й важкий полк польової артилерії спільного війська (k.u.k. Schweres Feldartillerieregiment Nr. 59)
- 72-й важкий полк польової артилерії спільного війська (k.u.k. Schweres Feldartillerieregiment Nr. 72)
- 8-й полк гірської артилерії спільного війська (k.u.k. Gebirgsartillerieregiment Nr. 8)
- 1-ша, 3-тя та 12-та батареї 1-го важкого полку польової артилерії спільного війська (1., 3. und 12. Batterie des k.u.k. Schweren Artillerieregiments Nr. 1)
- 10-та батарея 6-го важкого полку польової артилерії спільного війська (10. Batterie des k.u.k. Schweren Artillerieregiments Nr. 6)
- 13-та батарея 8-го важкого полку польової артилерії спільного війська (13. Batterie des k.u.k. Schweren Artillerieregiments Nr. 8)
- 1-ша та 2-га батареї 9-го важкого артилерійського полку спільного війська (1. und 2. Batterie des k.u.k. Schweren Artillerieregiments Nr. 9)
- 10-та батарея 10-го важкого артилерійського полку спільного війська (10. Batterie des k.u.k. Schweren Artillerieregiments Nr. 10)
- 14-та батарея 11-го важкого артилерійського полку спільного війська (14. Batterie des k.u.k. Schweren Artillerieregiments Nr. 11)
Джерела та використана література
- Österreichisches Staatsarchiv Wien: Neue Feldakten
- Österreichisches Bundesministerium für Heereswesen und Kriegsarchiv. Unter der Leitung von Edmund Glaise-Horstenau (Hrsg.): Österreich-Ungarns letzter Krieg 1914–1918, Band VII mit Beilagen, Verlag der Militärwissenschaftlichen Mitteilungen, Wien 1938 (Digitalisat)
- Wolfgang Etschmann: Österreich-Ungarn zwischen Engagement und Zurückhaltung. K.u.k. Truppen an der Westfront, in Jörg Duppler und Gerhard P. Groß im Auftrag des Militärgeschichtlichen Forschungsamtes: Kriegsende 1918. Ereignis, Wirkung, Nachwirkung., R. Oldenbourg Verlag München 1999, S. 97ff, ISBN 3-486-56443-9
- Friedrich von Franek: K. und k. Truppen im Westen, Militärwissenschaftliche Mitteilungen, Wien 1931, Mai & Juni Heft
- Peter Jung: The Austro-Hungarian Forces in World War I (2) 1916-18, Men-at-Arms-Series, Osprey Military No. 397, Osprey, London 2003, ISBN 978-1-84176-595-2
- Jean-Claude Laparra: Le prix de l’alliance: Les Austro-Hongrois sur le front Ouest, Ysec Editions, Louviers 2002, ISBN 2-84673-017-2
- Maximilian Polatschek: Österreichisch-ungarische Truppen an der Westfront 1914-1918, Dissertation, Wien 1974
- Die k.u.k. Armee an der “deutschen” Front: http://www.oesta.gv.at/site/6785/default.aspx