Збройні сили

Звільнення Львова від російських загарбників у червні 1915 року

Остап Козак

Після більше ніж півроку невдач у травні 1915 року союзним австро-угорсько-німецьким військам вдалося перехопити стратегічну ініціативу на Східному фронті й організувати масштабну наступальну операцію. Розпочалась вона під лемківським містечком Горлиці (так званий «Горлицький прорив») і завершилась визволенням з-під російської окупації значної частини Галичини, включно із містом Львів. У результаті цього несподіваного удару російська армія остаточно втратила надію на утримання лінії фронту по річках Сян і Дністер та змушена була розпочати поспішний відхід, який згодом історики назвуть «Великим відступом». Полная запись…

Звільнення міста Стрий у кінці травня 1915 року

Остап Козак

Після успішного «Горлицького прориву» у травні 1915 року австро-німецькі союзні війська впевнено наступали на схід, відвойовуючи у росіян усе більші терени Галичини. У цей час «Німецька імператорська Південна армія» під командуванням генерала піхоти Олександра фон Лінзінгена, відкинула ворога від гір Карпат і націлилась на захоплення Дрогобицько-Бориславського нафтового району. До складу «Південної армії» входили два німецькі армійські корпуси генералів фон Ботмера та Герока, а також два австро-угорські корпуси генералів Шурмая та Гофмана. Протистояла їм російська 11-а армія (командувач генерал Щербачов). Полная запись…

k.u.k. Kriegsschule — трамплін у кар’єрі офцерів

Декілька статей ми присвятили військовій освіті в державі Габсбургів. Серед них були як про навчальні заклади, що давали юнакам середню освіту з військовим нахилом, так і про навчальні заклади, по закінченню яких військо отримувало офіцерів, аспірантів або (при невдалих іспитах) унтер-офіцерів, офіцерів та аспірантів резерву. Але серед закладів військової освіти була «Воєнна школа спільного війська» (k.u.k. Kriegsschule), що готувала обер-офіцерів до карʼєри штаб-офіцерів. Полная запись…

Фельдмаршал-лейтенант Вільгельм Фрідріх Бельгікус фон Бентхайм і Штайнфурт (1782–1839)

Wilhelm Friedrich Belgicus von Bentheim und Steinfurt

17 квітня 1782 року в родині графа, а згодом князя Людвіга Вільгельма Гелдрікуса Ернста цу Бентхайма і Штайнфурта (1756–1817) та Юліани Вільгельміни, герцогині Шлезвіг-Гольштейн-Зондербург-Глюксбург народився майбутній австрійський фельдмаршал-лейтенант Вільгельм Фрідріх Бельгікус фон Бентхайм і Штайнфурт. Полная запись…

Завершення третього етапу вступу німецьких військ в Україну (кінець березня — початок травня 1918 року)

Михайло СЛОБОДЯНЮК
кандидат історичних наук, науковий співробітник центру українських військових традицій і патріотичного виховання НДІУ

Ця стаття закінчує цикл публікацій автора, присвячених першому та другому етапам вступу німецьких та австро-угорських військ в Україну в лютому–травні 1918 року.

[214] Після закріплення за німецькими військами Полтави, Бахмача, Сум та взяття Катеринослава на початку квітня 1918 року основним напрямком діяльності Групи армій Айхгорна стало захоплення Донбасу, Криму та встановлення контролю на Чорноморському та Азовському узбережжях України. Полная запись…

Йоганн Йозеф Венцель Антон Франц Карл граф Радецький фон Радец (1766–1858)

Josef Wenzel Radetzky von Radetz

2 листопада 1766 року народився Йоганн Йозеф Венцель Антон Франц Карл граф Радецький фон Радец, фельдмаршал, видатний австрійський полководець (можливо найважливіший для імперії в першій половині XIX сторіччя). Полная запись…

Було-стало: колишні казарми австрійської кавалерії в Івано-Франківську

Менів Андрій

Казарми кавалерії на південній околиці місцева влада звела в 1897 році і до Першої світової війни там дислокувалися драгунськи полки. Полная запись…

Було-стало: Казарми Швайковського на вулиці Камінського-Франка

Менів Андрій

У кінці ХІХ століття на вулиці Камінського (нині — Франка) створюються дерев’яні бараки для двох рот 58 полку інфантерії (піхоти), що розквартировувався у Станиславі. В описах ці будівлі більше відомі як блокгаузи. Блокгаузи могли містити не більше 400 чоловік. Згодом біля бараків почали будувати так звані «муровані арешти». Як бараки, так і гауптвахта були на землях Швайковського, які в народі носили назву «кошари Швайковського». Полная запись…

Gagisten — професійні військові австро-угорської армії та флоту

Ґаґістами (однина Gagist, множина Gagisten) називали професійних військовослужбовців — офіцерів та вищих унтерофіцерів, — які зголосилися присвятити частину свого життя збройним силам Дунайської монархії. Термін суто австрійський (згодом — австро-угорський). Полная запись…

Фенріх (Fähnrich)

Слово «Fähnrich» походить від давньоверхньонімецького «faneri», середньоверхньонімецького «venre» та ранньонововерхньонімецького «venrich» і тому пов’язане з сучасним словом «Fahne» у значенні військового прапора, який колись мав носити «фенріх». Полная запись…

1 2 3 ... следущая › последняя »