Збройні сили

Генерал-полковник, військовий міністр Австро-Угорщини Рудольф Штегер-Штайнер фон Штайнштеттен (1861–1921)

Rudolf Stöger-Steiner Edler von Steinstätten

26 квітня 1861 року народився Рудольф Штегер-Штайнер «едлер» (Edler, «благородний» — перший дворянський титул в австрійському нобілитеті) фон Штайнштеттен, австро-угорський генерал-полковник, останній військовий міністр Австро-Угорщини. Полная запись…

Озброєні міщанські корпуси у першій половині ХІХ ст.

Lubomír Uhlíř

Озброєні міщанські корпуси існували в Габсбурзькій монархії ще з часів Середньовіччя. Їхнє коріння лежить як у військовій справі (у старих міських ополченнях), так і в поліцейській діяльності (в обов’язку міщан виконувати службу безпеки чи співпрацювати в охороні громадського порядку). Полная запись…

Війська Австро-Угорщини на Західному фронті під час Першої світової війни

Війська Австро-Угорщини на Західному фронті під час Першої світової війни були частиною військової підтримки Німецької імперії та брали участь у бойових діях у Бельгії та Франції. Полная запись…

Олександр Лер (1885–1947)

Alexander Löhr

20 травня 1885 року в родині колишнього капітана госпітального судна Фрідріха Лера та медсестри з Одеси Катерини Гайман в місті Турну-Северин (зараз в Румунії) народився Олександр Лер (Alexander Löhr), майбутній австрійський офіцер, генерал-оберст німецького Люфтваффе, кавалер «Лицарського хреста Залізного хреста з Дубовим листям», військовий злочинець, звинувачений в бомбардуванні Белграду в 1941 році. Полная запись…

Залізний лицар — старовинний символ патріотизму і волонтерства

Історія «Лицаря в зброї« (тобто в обладунках) почалась у 1915 році зі встановлення у Відні дерев’яної скульптури для забивання в неї цвяхів. Кожен охочий в залежності від внесеної суми міг забити залізний чи срібний цвях у фігуру і через деякий час дерев’яна скульптура стала залізним пам’ятником. Полная запись…

Галичина в мундирі. Служба цивільних комісарів (1917-1918)

Микола ЗАКУСОВ
директор Стрийського краєзнавчого музею «Верховина»

Свого часу Перша світова війна охопила майже всю Європу. Особливо в останні два роки були окуповані величезні території, для управління якими потрібно було створити органи влади. Саме для цього в Австро-Угорщині організовано спеціальну Службу цивільних комісарів (Zivilkommissariatsdienst),
Полная запись…

Звільнення Львова від російських загарбників у червні 1915 року

Остап Козак

Після більше ніж півроку невдач у травні 1915 року союзним австро-угорсько-німецьким військам вдалося перехопити стратегічну ініціативу на Східному фронті й організувати масштабну наступальну операцію. Розпочалась вона під лемківським містечком Горлиці (так званий «Горлицький прорив») і завершилась визволенням з-під російської окупації значної частини Галичини, включно із містом Львів. У результаті цього несподіваного удару російська армія остаточно втратила надію на утримання лінії фронту по річках Сян і Дністер та змушена була розпочати поспішний відхід, який згодом історики назвуть «Великим відступом». Полная запись…

Звільнення міста Стрий у кінці травня 1915 року

Остап Козак

Після успішного «Горлицького прориву» у травні 1915 року австро-німецькі союзні війська впевнено наступали на схід, відвойовуючи у росіян усе більші терени Галичини. У цей час «Німецька імператорська Південна армія» під командуванням генерала піхоти Олександра фон Лінзінгена, відкинула ворога від гір Карпат і націлилась на захоплення Дрогобицько-Бориславського нафтового району. До складу «Південної армії» входили два німецькі армійські корпуси генералів фон Ботмера та Герока, а також два австро-угорські корпуси генералів Шурмая та Гофмана. Протистояла їм російська 11-а армія (командувач генерал Щербачов). Полная запись…

k.u.k. Kriegsschule — трамплін у кар’єрі офцерів

Декілька статей ми присвятили військовій освіті в державі Габсбургів. Серед них були як про навчальні заклади, що давали юнакам середню освіту з військовим нахилом, так і про навчальні заклади, по закінченню яких військо отримувало офіцерів, аспірантів або (при невдалих іспитах) унтер-офіцерів, офіцерів та аспірантів резерву. Але серед закладів військової освіти була «Воєнна школа спільного війська» (k.u.k. Kriegsschule), що готувала обер-офіцерів до карʼєри штаб-офіцерів. Полная запись…

Фельдмаршал-лейтенант Вільгельм Фрідріх Бельгікус фон Бентхайм і Штайнфурт (1782–1839)

Wilhelm Friedrich Belgicus von Bentheim und Steinfurt

17 квітня 1782 року в родині графа, а згодом князя Людвіга Вільгельма Гелдрікуса Ернста цу Бентхайма і Штайнфурта (1756–1817) та Юліани Вільгельміни, герцогині Шлезвіг-Гольштейн-Зондербург-Глюксбург народився майбутній австрійський фельдмаршал-лейтенант Вільгельм Фрідріх Бельгікус фон Бентхайм і Штайнфурт. Полная запись…

1 2 3 ... следущая › последняя »