Однострій

Галичина в мундирі. Цісарсько-королівська фінансова сторожа та її попередники в Галичині (1830-1918)

Микола Закусов
директор Стрийського краєзнавчого музею «Верховина»

«У нас, як знаєте, сіль цісарська, жаль тільки, що наша підгірська земля не знає нічого про монополії і проявляє соляні джерела там, де їй подобається, а частенько й зовсім не там, де би се мило було цісарським фінанцвахам. Народ, розуміється, користає з божого дару, а фінанцвахам се закривдно; віддавна вони мали багато клопоту з тими соляними джерелами, з котрих брати ропу уважається контрабандою.» [1] Полная запись…

Галичина в мундирі. Залізничники (1847-1918)

Микола Закусов
директор Стрийського краєзнавчого музею «Верховина»

13 листопада 1847 року  перша в Галичині залізниця сполучила Краків з прикордонним містечком Явожно, відкриваючи нову сторінку історії.  Тоді ж, нововведений Eisenbahn-Polizeigesetz (1847) вимагав від усіх причетних до «Демона руху» носити пізнавану уніформу або спеціальні відзнаки. А через десять років розроблено загальнодержавний регламент строго нормованого однострою, який імітував військовий і був важливим елементом формування службової дисципліни.

Полная запись…

Галичина в мундирі. Учнівський мундир

Микола Закусов
директор Стрийського краєзнавчого музею «Верховина»

Сьогодні життя Галичанина виглядає архісумно. Від 10 до 20 років — шкільний мундир, згодом військовий «рок», потім, після короткої університетської перерви, ц. к. шпага… і коронація на урядницькому троні у різних іпостасях, або дві розетки на позолочених нитках.[1]

Формений одяг учнів цивільних навчальних закладів ХІХ ст. досі залишається недостатньо дослідженим.[2] Полная запись…

Вратислав Пех — офіцер монархії та республіки

Олександр Лосєв (Львів, ЛНУ ім. Івана Франка)

Відомий дослідник історії Чеських Легіонів Bernard Panuš серед іншого колекціонує й фотографії періоду Австрійської імперії, якими щедро ділиться з поціновувачами історії держави Габсбургів. Серед цих фото він оприлюднив три чергових, на яких зображено одну й ту ж людину в різні періоди її життя. Нам удалося ідентифікувати цього офіцера.
Полная запись…

Gagisten — професійні військові австро-угорської армії та флоту

Ґаґістами (однина Gagist, множина Gagisten) називали професійних військовослужбовців — офіцерів та вищих унтерофіцерів, — які зголосилися присвятити частину свого життя збройним силам Дунайської монархії. Термін суто австрійський (згодом — австро-угорський). Полная запись…

Фенріх (Fähnrich)

Слово «Fähnrich» походить від давньоверхньонімецького «faneri», середньоверхньонімецького «venre» та ранньонововерхньонімецького «venrich» і тому пов’язане з сучасним словом «Fahne» у значенні військового прапора, який колись мав носити «фенріх». Полная запись…

Штаб 2-ї сотні 94-го батальйону ландштурму (1914)

На унікальній фотографії з колекції Bernard Panuš можливо зображено штаб 2-ї сотні 94-го батальйону ландштурму з Високого Мита (k.k. Landsturmbataillon Hohenmauth Nr.94 k.k. 2/94. Landsturmkompagnie), датована вона поштовим штемпелем 28 листопада 1914 року. Полная запись…

Однострої австрійських залізничників

А.Г. Малов-Гра

Особливості одностроїв чиновників імператорсько-королівського Міністерства залізниць

Формений одяг чиновників імператорсько-королівського Міністерства залізниць вперше було встановлено регламентом 1896 року, із змінами 1908 року. Полная запись…

Однострій цивільних чиновників Австро-Угорщини 1889–1917 рр.

А.Г. Малов-Гра

Австрійські чиновники… Як уявити собі постановки оперет, фільмів та спектаклів без їхнього форменого костюма? Однак, як правило, цей формений одяг представляє найбільші труднощі для художників по костюмах, а часом і для консультантів. Книг російською мовою не існує, та й німецькою їх також вкрай мало. Як виглядав цей досить великий прошарок суспільства Двоєдиної монархії? На це питання ми і спробуємо коротко відповісти у цій статті. Примітно, що всі австрійські документи, які ми використовуємо для написання статті, вводяться у вітчизняний науковий обіг вперше. Полная запись…

Офіцієрсштельфертретер — заступник офіцера

Це звання зʼявлялося в австро-угорському війську двічі й кожного разу під цією назвою розуміли геть різні речі. Тому не треба плутати різні періоди його використання.
Полная запись…

1 2 3 ... следущая › последняя »