З удосконаленням вогнепальної зброї, з підвищенням влучності гвинтівок та, як наслідок, переходу від залпового вогню до індивідуальної стрільбі, повстала проблема, як вберегти стрільця від вогню ворога? Один із варіантів запропонував астро-угорський офіцер словенець Фрідолін Каучич (Fridolin Kaučič). Полная запись…
26 квітня 1901 року на честь 200-річчя заснування імператорського та королівського піхотного полку гросмейстера Німецького (Тевтонського) Ордену, № 4 (k.u.k. Infanterieregiment Hoch- und Deutschmeister Nr. 4) його військовослужбовці подарували своєму шефу генералу від кавалерії ерцгерцогу Євгену фон Остеррайх-Тешен (Erzherzog Eugen Ferdinand Pius Bernhard Felix Maria von Österreich-Teschen) шаблю зразка 1861 року, але з лезом та гардою, вкритими особливими візерунками. Полная запись…
Mag. Dr. Thomas Edelmann, MAS
Перед входом у зал «Перша світова війна» у віденському Музеї історії армії (Heeresgeschichtlichen Museum) розташовано невелику експозицію, що присвячено вбивству в Сараєво 28 червня 1914 року наступника австрійського та угорського престолів ерцгерцога Франца Фердинанда. Полная запись…
А.Г. Малов-Гра
Продовжуючи серію статей на допомогу художникам по костюму, звернемося до сюжету, що досить часто зустрічається: наші герої перетинають кордон Російської Імперії з Австро-Угорщиною. Хто здійснює прикордонний контроль і як виглядає їхній формений одяг? Сьогодні ми відповімо на ці запитання: розповімо про форму одягу імператорсько-королівської Фінансової варти (k.k. Finanzwache). Полная запись…
Андрій Харук
Перехід Першої світової війни в позиційну стадію, що стався в 1915 році, висунув нові вимоги до артилерії. Для задоволення однії з них конструктори фірми «Шкода» розробили нову 15-см гаубицю. Полная запись…
Дмитро Адаменко
Переважна кількість сучасників хоча б щось знає про австро-угорські збройні сили лише завдяки гострій сатирі Ярослава Гашека. Життєві колізії героїв «Пригод бравого вояка Швейка» переказувати сенсу не має. Але заглибитися в їхній матеріальний світ, в обмундирування, екіпірування та озброєння, здається цікавим, оскільки схематичні малюнки Йозефа Лади, якими проілюстровано роман, не дають навіть краплі знання. Так давайте «подивимося під лупою» на празького циніка, що маскується під армійського бовдура, та на його колег по безсмертному літературного твору!
Полная запись…
Хотя в течении Первой мировой войны австро-венгерские вооруженные силы внедряли самые современные средства связи, голуби все еще оставались одним из необходимых элементов воюющей армии. Казалось бы: почему? Полная запись…
Леонід Кирилаш,
член Національної спілки журналістів України
морський офіцер у відставці
Ярослав Окуневський (1860-1929), український громадський діяч, письменник, публіцист, благодійник, доктор медицини, лікар. Понад 33 роки він служив морським лікарем на флоті Австро-Угорщини, відбув декілька далеких плавань до Африки, Індії, Китаю, Єгипту, Іспанії, Італії та інших країн. Свої враження від побаченого в далеких краях викладав у подорожніх споминах, які публікувалися у львівському часопису «Діло», а у 1898 році у Чернівцях вийшов і перший том нарисів Окуневського «Листи з чужини». Полная запись…
Максим Дианов
Если в бою действовать по шаблону, то противник непременно этим воспользуется и приготовит неприятный сюрприз. Австрийским подводникам, как и их германским коллегам, удалось первыми нанести серьёзный удар флоту противника в начале Первой мировой войны. Но если первые громкие атаки немцев были во многом делом счастливого случая, то моряки двуединой монархии устроили настоящую «охоту на крупного зверя», который, выполняя приказ командования, буквально испытывал свою судьбу. Полная запись…
Юрий Бахурин
Первая мировая война стала эпохой заката долговременной фортификации. И в ряду осад твердынь 1914–1918 годов крупнейшей стала борьба за австро-венгерскую крепость Перемышль. Полная запись…