Одяг

Галичина в мундирі. Служба цивільних комісарів (1917-1918)

Микола ЗАКУСОВ
директор Стрийського краєзнавчого музею «Верховина»

Свого часу Перша світова війна охопила майже всю Європу. Особливо в останні два роки були окуповані величезні території, для управління якими потрібно було створити органи влади. Саме для цього в Австро-Угорщині організовано спеціальну Службу цивільних комісарів (Zivilkommissariatsdienst),
Полная запись…

Галичина в мундирі. Цісарсько-королівські «Мандарини» (1814-1918)

Микола ЗАКУСОВ
директор Стрийського краєзнавчого музею «Верховина»

Чиновницький світ Галичини перших років австрійського правління відзначався особами без шляхетського походження, адміністративних навичок і навіть рекомендацій. Основною вимогою до кандидатів на посади державної служби було вміння писати і читати. З часом у молодій провінції сформувався потужний суспільний прошарок урядників, які прагнули службового зростання та добробуту, а тому не цуралися хабарів і шахрайства. Полная запись…

Галичина в мундирі. Уніформа солеварів

Микола Закусов
директор Стрийського краєзнавчого музею «Верховина»
 

Поклади кам’яної солі та соляної ропи відомі в Галичині здавна. Свого апогею експлуатація цих родовищ досягла за часів Австро-Угорщини. У другій половині XIX ст. основними виробниками солі були солеварні в Болехові, Бохні, Вєлічці, Делятині, Долині, Дрогобичі, Косові, Лацку, Ланчині та Стебнику. Полная запись…

Галичина в мундирі. Залізничники (1847-1918)

Микола Закусов
директор Стрийського краєзнавчого музею «Верховина»

13 листопада 1847 року  перша в Галичині залізниця сполучила Краків з прикордонним містечком Явожно, відкриваючи нову сторінку історії.  Тоді ж, нововведений Eisenbahn-Polizeigesetz (1847) вимагав від усіх причетних до «Демона руху» носити пізнавану уніформу або спеціальні відзнаки. А через десять років розроблено загальнодержавний регламент строго нормованого однострою, який імітував військовий і був важливим елементом формування службової дисципліни.

Полная запись…

Галичина в мундирі. Учнівський мундир

Ця стаття ще більше розкриває питання одностроїв учнівської молоді Австро-Угорщини, розпочате в матеріалі «Допризовна підготовка в Австро-Угорщині: середня школа».

Микола Закусов
директор Стрийського краєзнавчого музею «Верховина»

Сьогодні життя Галичанина виглядає архісумно. Від 10 до 20 років — шкільний мундир, згодом військовий «рок», потім, після короткої університетської перерви, ц. к. шпага… і коронація на урядницькому троні у різних іпостасях, або дві розетки на позолочених нитках.[1]

Формений одяг учнів цивільних навчальних закладів ХІХ ст. досі залишається недостатньо дослідженим.[2] Полная запись…

Однострій цивільних чиновників Австро-Угорщини 1889–1917 рр.

А.Г. Малов-Гра

Австрійські чиновники… Як уявити собі постановки оперет, фільмів та спектаклів без їхнього форменого костюма? Однак, як правило, цей формений одяг представляє найбільші труднощі для художників по костюмах, а часом і для консультантів. Книг російською мовою не існує, та й німецькою їх також вкрай мало. Як виглядав цей досить великий прошарок суспільства Двоєдиної монархії? На це питання ми і спробуємо коротко відповісти у цій статті. Примітно, що всі австрійські документи, які ми використовуємо для написання статті, вводяться у вітчизняний науковий обіг вперше. Полная запись…

Королівський угорський військовий листоноша

На двох фото, що збереглися до нашого часу, зображений поштовий службовець, призначений до польової поштової служби. На одному з них він у парадному однострої разом із дружиною, на іншому — один та у польовому кителі. На першому посадовець носить двобортний кітель, що був заведений в угорському гонведі  у 1906 році. Полная запись…

Петлиці Легіону УСС в 1914–1918 рр.

Максим Ющенко

Легіон Українських Січових стрільців (УСС) — добровольча військова формація з українців-громадян Австро-Угорщини, що була створена в 1914 р. з початком Першої світової війни та діяла в складі австрійського війська до кінця війни в 1918 р. Після розвалу Австро-Угорщини Легіон УСС взяв активну участь в Перших Визвольних змаганнях в складі Галицької армії. Весь період існування Легіону УСС бажання його вояків підкреслити свою належність до окремого національного українського підрозділу зумовлювало використання нерегламентованих відзнак та елементів уніформи. Полная запись…

Форма одягу імператорсько-королівської фінансової варти (1907–1918)

А.Г. Малов-Гра

Продовжуючи серію статей на допомогу художникам по костюму, звернемося до сюжету, що досить часто зустрічається: наші герої перетинають кордон Російської Імперії з Австро-Угорщиною. Хто здійснює прикордонний контроль і як виглядає їхній формений одяг? Сьогодні ми відповімо на ці запитання: розповімо про форму одягу імператорсько-королівської Фінансової варти (k.k. Finanzwache). Полная запись…

Стрілець гірської піхоти

Стрілець гірської піхоти, що видно з петличного знаку у вигляді квітки едельвейсу на петлиці на комірі. Право використання такого самого знаку на кепі з 8 серпня 1914 року було розповсюджено на увесь XIV Корпус (штаб в Інсбруці) його командиром ерцгерцогом Йозефом Фердінандом. Полная запись…

1 2 3 ... следущая › последняя »