Інга Ваннер
У 1889 році кронпринц Австрії Рудольф та його кохана скоїли подвійне самогубство. Виявлені прощальні листи дівчини пролили світло на подію, що огорнута легендами. Полная запись…
Тут ми поговоримо про гроші, а також вивчимо доходи та купівельну спроможність мешканців міст, а саме жителів Чернівців, столиці Буковини, провінції Австро-Угорщини (а точніше Австрійської імперії — тут і далі примітки курсивом сірого кольору Адаменка Д.В.). Полная запись…
Юрій Охріменко
Львівська поліція у сучасному розумінні виникла 27 листопада 1785 року, коли цісарським декретом було призначено її першого директора — Даніеля Ґаламу фон Ґітхін. Цим же декретом встановлювався особовий склад поліції, який складався з власне директора, діловода, писаря і чотирьох дільничних наглядачів. Полная запись…
Микола Закусов
директор Стрийського краєзнавчого музею «Верховина»
«У нас, як знаєте, сіль цісарська, жаль тільки, що наша підгірська земля не знає нічого про монополії і проявляє соляні джерела там, де їй подобається, а частенько й зовсім не там, де би се мило було цісарським фінанцвахам. Народ, розуміється, користає з божого дару, а фінанцвахам се закривдно; віддавна вони мали багато клопоту з тими соляними джерелами, з котрих брати ропу уважається контрабандою.» [1] Полная запись…
Олексій Чередніченко
Ідея, що росіяни не є слов’янами, не нова. Власне, в певному сенсі ця ідея українського походження, адже її найвідоміший адепт XIX століття поляк Францішек Духінський родом з Волині. Полная запись…
Крит (грецькою: Kriti, турецькою: Kirid, італійською: Candia), один з найбільших островів Середземноморського моря, що з 1669 року належав Османській імперії, в останній половині XIX століття став місцем постійних проблем. Більшість мешканців-християн повстали проти мусульманської меншини, яку підтримував місцеве османський уряд. Після великого повстання 1866–1867 років провідні держави порадили султану передати керування Критом Греції, щоб уникнути подальших кривавих сутичок. Однак османський уряд відмовився, хоча надав велику автономію та оголосив амністію повстанців. Полная запись…
Наприкінці XIX сторіччя, в той час як інші європейські держави захопили колонії в Африці та частині Азії, Австро-Угорщина не мала власних закордонних колоній і не робила спроб мати жодної (за невеликим винятком невдалої колонії на островах Нікобар (Nicobar) в Індійському океані наприкінці XVIII століття). Полная запись…
Дмитро Адаменко
Історія знає чимало прикладів федеративних і конфедеративних держав, кожне з яких мало свою специфіку. Не став винятком і союз Австрії й Угорщини, що утворився з унітарної держави в останній третині XIX століття. Особливості «двоєдиної монархії» відбилися в тому числі й на її збройних силах. Полная запись…
Леонід Кирилаш,
член Національної спілки журналістів України
морський офіцер у відставці
Ярослав Окуневський (1860-1929), український громадський діяч, письменник, публіцист, благодійник, доктор медицини, лікар. Понад 33 роки він служив морським лікарем на флоті Австро-Угорщини, відбув декілька далеких плавань до Африки, Індії, Китаю, Єгипту, Іспанії, Італії та інших країн. Свої враження від побаченого в далеких краях викладав у подорожніх споминах, які публікувалися у львівському часопису «Діло», а у 1898 році у Чернівцях вийшов і перший том нарисів Окуневського «Листи з чужини». Полная запись…