Аксесуари

Галичина в мундирі. Цісарсько-королівські «Мандарини» (1814-1918)

Микола ЗАКУСОВ
директор Стрийського краєзнавчого музею «Верховина»

Чиновницький світ Галичини перших років австрійського правління відзначався особами без шляхетського походження, адміністративних навичок і навіть рекомендацій. Основною вимогою до кандидатів на посади державної служби було вміння писати і читати. З часом у молодій провінції сформувався потужний суспільний прошарок урядників, які прагнули службового зростання та добробуту, а тому не цуралися хабарів і шахрайства. Полная запись…

Галичина в мундирі. Цісарсько-королівська фінансова сторожа та її попередники в Галичині (1830-1918)

Микола Закусов
директор Стрийського краєзнавчого музею «Верховина»

«У нас, як знаєте, сіль цісарська, жаль тільки, що наша підгірська земля не знає нічого про монополії і проявляє соляні джерела там, де їй подобається, а частенько й зовсім не там, де би се мило було цісарським фінанцвахам. Народ, розуміється, користає з божого дару, а фінанцвахам се закривдно; віддавна вони мали багато клопоту з тими соляними джерелами, з котрих брати ропу уважається контрабандою.» [1] Полная запись…

Галичина в мундирі. Залізничники (1847-1918)

Микола Закусов
директор Стрийського краєзнавчого музею «Верховина»

13 листопада 1847 року  перша в Галичині залізниця сполучила Краків з прикордонним містечком Явожно, відкриваючи нову сторінку історії.  Тоді ж, нововведений Eisenbahn-Polizeigesetz (1847) вимагав від усіх причетних до «Демона руху» носити пізнавану уніформу або спеціальні відзнаки. А через десять років розроблено загальнодержавний регламент строго нормованого однострою, який імітував військовий і був важливим елементом формування службової дисципліни.

Полная запись…

Петлиці Легіону УСС в 1914–1918 рр.

Максим Ющенко

Легіон Українських Січових стрільців (УСС) — добровольча військова формація з українців-громадян Австро-Угорщини, що була створена в 1914 р. з початком Першої світової війни та діяла в складі австрійського війська до кінця війни в 1918 р. Після розвалу Австро-Угорщини Легіон УСС взяв активну участь в Перших Визвольних змаганнях в складі Галицької армії. Весь період існування Легіону УСС бажання його вояків підкреслити свою належність до окремого національного українського підрозділу зумовлювало використання нерегламентованих відзнак та елементів уніформи. Полная запись…

Однострій піхотинця спільного війська та австрійського ландверу на початку Першої світової війни

Дмитро Адаменко

Переважна кількість сучасників хоча б щось знає про австро-угорські збройні сили лише завдяки гострій сатирі Ярослава Гашека. Життєві колізії героїв «Пригод бравого вояка Швейка» переказувати сенсу не має. Але заглибитися в їхній матеріальний світ, в обмундирування, екіпірування та озброєння, здається цікавим, оскільки схематичні малюнки Йозефа Лади, якими проілюстровано роман, не дають навіть краплі знання. Так давайте «подивимося під лупою» на празького циніка, що маскується під армійського бовдура, та на його колег по безсмертному літературного твору!
Полная запись…

Императорский и королевский военный мундир, 1914 год

Это моя работа — второе издание бестселлера 2005 г., единственного исследования на русском языке, посвященного структуре и обмундированию австро-венгерских вооруженных сил накануне Первой мировой войны и на ее начальном этапе. Полная запись…

Аксельбант наводчика артиллерийского орудия

Vormeisterschnur

В австро-венгерской армии существовало два аксельбанта, которые были не наградами, а, скорее, служебными знаками. Первый был учрежден в 1876 году для наводчиков артиллерии общей армии, ландвера и гонведа. Аксельбант изготовлялся из шерсти алого цвета. Полная запись…

Аксельбант военнослужащего императорско-королевской Жандармерии

Этот служебный знак носился чинами австрийской жандармерии только при парадной форме. Полная запись…

Служебный знак императорской и королевской Военной полиции в Вене

Dienstabzeichen der k. u. k. Militär Polizei Wien

Этот служебный знак, напоминающий собой квалификационный, был введен под конец первой мировой войны. В течении боевых действий, а особенно после заключения мира в Брест-Литовске между Центральными Державами и государствами бывшей Российской империи и возвращением домой военнопленных, Вена была буквально наводнена военными всех мастей. Полная запись…

Командир патруля венгерской королевской жандармерии

Нагрудный жетон введен в 1895 году в качестве служебного знака для командиров патрулей. Этот жетон оказался до того удачным и аполитичным, что использовался венгерской полицией до 1944 года! Полная запись…

1 2 последняя »