Ще не минуло й ста років з моменту, коли Імперія Габсбургів припинила своє існування, а інформацію про неї вже доводиться збирати по крихтах. Монархія, що грала перші ролі на європейській сцені протягом кількох століть, зникла як планета Фаетон, залишивши після себе метеоритний пояс із держав, ідей та напівзабутих подій.
Сьогодні в епоху об’єднання Європи та глобалізації світу взагалі як ніколи цінний досвід різних країн у створенні багатонаціональної держави. А досвід — це їхня історія.
Народження, розквіт та загибель великих імперій минулого — одна з величних та трагічних сторінок світової історії. Історія людства — це історія конфліктів. Тому роль армій протягом тисячоліть була однією з головних. Вогнем та мечем створювалися могутні супердержави минулого. Не виняток і держава Габсбургів. Збройні сили дунайської монархії пізнали чимало славних військових перемог та гірких поразок. Вони заслужили на право не бути забутими.
Цей проєкт переважно присвячений дослідженням деяких особливостей австро-угорських збройних сил напередодні фатальної для долі Європи події та у її розвитку — Першої світової війни. Період з початку ХХ століття та до 1914 р. для двоєдиної монархії пройшов під звуки витончених вальсів Штрауса, що наводять умиротворюючу атмосферу декадансу, а потім спочатку під бравурні військові марші, які сповіщали про швидку перемогу, потім похмуру атмосферу розчарування від тривалої війни, а потім і гіркий присмак поразки та розкладу. Для армії ж переломний 1914 рік став не тільки періодом зміни казармового спокою та парадних шикувань на жахи війни під рев артилерійських знарядь, а й змін в організації, комплектуванні, обмундируванні, екіпіруванні та озброєнні. Проєкт покликаний висвітлити перехід збройних сил від мирного життя до військового.
Робота адресована до уваги істориків і усіх, хто цікавиться історією держави Габсбургів та епохою Першої світової війни. Особливий інтерес проєкт може представляти художникам театру та кіно, майстрів військово-історичної мініатюри. Дослідження не має аналогів у спеціальній літературі та практично вперше у комплексі знайомить вітчизняного читача з обмундируванням, екіпіруванням, особистим озброєнням та нагородною системою австро-угорських збройних сил.