Завжди із заздрістю дивлюся на фото австро-угорських та німецьких військово-польових сортирів. Чому? Я служив у радянському війську та жодним добрим словом казармений туалет згадати не можу. Збереглося відчуття, що «чашу типу “Генуя”», що являє з себе залізний емальований отвір у підлозі, було придумано навмисно, щоби нагородити молоду людину вічним гемороєм. Не далеко від неї пішов і сортир у польовому таборі — рів, через який перекинуто дошки.І нехай це «чудо людської думки» прийшло зі сходу (чоловікам-мусульманам не рекомендується навіть стоячи мочитися та на звичному для нас унітазі геть неможливо витерти «заднє сопло»). Але процес дефекації — це не перегони, він спонукає до мислення. Не дарма ж похід до туалету «за великою потребою» іноді називають «піти подумати». А якщо ти сидиш навпочіпки, скільки геніальних думок тобі спадуть на думку? Скільки глобальних проблем ти вирішиш?.. Ото ж!
Знову повернемося до фото туалетів європейських солдат. На них військовослужбовці зручно розташувалися на горизонтальних стовбурах, мов курки на сідалі. Видно, що плине продуктивна розмова, обмін думками, новинами з преси та… свіжими плітками! Як то кажуть, «правда в основному нецікава, чутки набагато цікавіші»!
В німецькій мові є фразеологізм «туалетні слова» — «lotrineparole», що означає «щось більш ніж сумнівне», «плітки», «безпідставні кривду та лайку». Без сумніву ця ідіома народжена в багатомісному туалеті. Хоча, якщо пригадати, що дівчата ходять в туалет парами!.. ))) Як би там не було, але військово-польовий туалет, в якому солдат нарешті може залишитися без нагляду командиру, спонукав до народження не лише веселих (і обов’язково грубих!) жартів, але й страшних чуток, що сіяли паніку — пам’ятаю, як під час моєї служби двічі на рік з туалету розповсюджувалася чутка, що наказу про демобілізацію не буде і всіх залишать служити далі!. Що ж говорити про чутки на фронті! Пригадаємо класиків:
«Звідси походять усілякі темні чутки, що циркулюють на фронті й які зазвичай називають туалетними словами.»
Ернст Юнгер «В сталевих грозах»«Не дарма “туалетне слово” придумано для балаканини всіх видів; ці місця — це плітки.»
Еріх Марія Ремарк «На Західному фронті без змін»
Наприкінці знову пригадаю досвід власної військової служби в лавах Радянської Армії. Наша частина виписувала небагато газетної періодики, її б не вистачило на роту. Тому замполіт старший лейтенант Семеєв постачав до нашої вбиральні журнали «Агитатор Армии и Флота» та «Коммунист Вооруженных Сил». Перший і за форматом був зручним, і папір м’якішим.